reklama

Zo zákulisia festivalu v Cannes - Epilóg

Gomorra. Záverečný ceremoniál. What just happened ? Kultúra. TGV. Omrvinková Emília. Jardin des Plants. Ecole Normale Superieure. Pantheon. Obratník vodnára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Posledný film ktorý somna festivale videl sa volá Gomorra. Jeho téma: Neapol aklany jeho mafie menom Camorra. Jednalo sa o brutálny film. Oveľmi brutálny film. Pokiaľ je neapolská skutočnosťčoby len z desatiny tak prehnitá ako boli obrazu toho filmu,tak vpravde niečo nieje vporiadku. Zbrane. Koks. Hnoj.Smrť, detská smrť. Detská smrť : smrť detí,rovnako ako smrť deťmi spôsobovaná. Žiadne svetlo nakonci tunela, žiadny dôvod na úsmev, snáď okremjediného obrazu:

Typicky taliansky patriarchálnahlava rodiny skapína na smrteľnej posteli. Nad nímkríž. Chlapík živiaci zakopávaním sajedovatých odpadov (ak to náhodou nevieš tak Neapol sazačíná dusiť vo vlastnom odpade) s nímuzatvára kšeft. Chcípajúci kápo chce zapozemok viac, s utrápenou tvárou hovorí:« EUROOO, EUROOO », jeho upostelesediaca ženabedáka taktiež « EUROO,EUROO ».

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten film vo mne nevyvolal ničpozitívne, jediný dôvod jeho existencie vidímv nutnosti prirodzenej diverzity pohľadov na svet. Keďže patrímmedzi tých snílkov naivných čo tvrdia žeumenie by malo človeka povznášať, udeľujem Gomorre 4 z 10.

2 hodiny potom čo som Gomorru dopozeral získal onen film cenu poroty. Koľko ľudí ,toľko chutí. Možno si Natálka Portmanovie a ŠónPennovie spolu s ostatnými členmi poroty riekli: « tenfilm vypovedá niečo podstatné o dnešnom svete ».Peu importe. Podstatné žeNatálka bola počas ceremónie prosto skvostná. AŠón sa javil zdravo šialene. A prosto – vtipná bolatá záverečná ceremónia, veruže hej !Najkrajšie sa vyparádila Mila Jojovič – skvostnýnáhrdelník, skvostná róba, obé dotyrkysovej ladené. Aký pech že sa jej kvázivtipučo zadelila nikto nezasmial. Potešilo ma že Lornino mlčaniezískalo cenu za najlepší scenár. Francúzskyfilm Entre les murs ktorý získal prvú cenu« jednohlasným rozhodnutím poroty »- francúzsky film ju nedostal už 21rokov - som si nafestivale nechal újsť. Škoda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hľadel som na ten ceremoniál,hľadel a dumal som. Deň predtým deNiro odprezentoval film oproducentovi na konci svojej kariéry, a onen film malpríznačný názov « What justhappened? » a tá otázka mi doliehala namyseľ a stále a stále a stále, hľadiac na tiefraky, uvedomujúc si že za posledný film bolo vrámcifestivalu a trhu odprezentovaných niečo cez 5000! filmov.Mašinéria, mašinéria na ktorej fungovaní sapodieľalo niečo cez 30tisíc ľudí. Teatro mundi.

Mnohokrát som bol v mojichposledných denníkoch kritický voči tomu čo sav Cannes odohráva. Ale po dodatočnej reflexii musímdodať že som k celej veci od začiatku pristupoval so značnýmipredsudkami. Áno, Cannes je o výzore, o javenísa, o pozlátku . Počas dvoch týždňov, dvoch májovýchtýždňov je skutočným ombelicco del mondo čiako sa to hovorí . Ženy sú tam krásne,alebo saaspoň krásnymi snažia urobiť. U mužov sa tam viac ceníumelcovo šialenstvo ako to, koľko ľudských bytostídotyčný chlapák vyvraždil v poslednej bitve. Áno,samozrejme, keď sa na to celé pozrieš skrze prizmu « Ľaľa,tisíce domestikovaných primátov tu hrajúakúsi divnú spoločenskú hru, a najsmiešnejšísú samčekovia ktorí sú takmer všetci donútenímať oblečky ako gunár a akéhosi motýlika podjablčkovým adamovým » , áno v takomprípade Ti neostane nič iné len sa zchuti zasmiať nadtou absurdnosťou do ktorej sa Kultúra vyvinula.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Áno áno váženíKultúra sa vyvíja, bude sa vyvíjať, MUSÍSA VYVÍJAŤ. Inak zomrie. V Cannes možno nahliadnuť nanajaktualnejší stav jej celoplanetárneho vývoja.Tam v tej kedysivlastneúplnenepodstatnejrybárskejdedinkesú každoročne sadené nové výhonkyKultúry. Kultúra pochádza z latinského« pestovať ».

Ako som tam tie dlhočizné dnicirkuloval v tom mojom bielo-Orange hábite s nápisomcoach na chrbte, častokrát som si v duchu hovoril:« Reprezentujem kultúru.Koho reprezentuješ TY? »

Evolucia Kultúry, to nieje len Cannes, to sú aj vlakyTGV. Jedným z nich som sa dnes prvýkrat v Životeviezol. Z Avignonu do Paríže bez jedinej zastávky. Akoby tam čas plynul rýchlejšie. Vonku ovečky, kravičky,upravené polia. Osud tomu chcel že vedľa mňa sedelo jednokrásne krásne krásne dievča , Francia samotná.V jednoduchej no o to radostnejšej sukni kvetinkovanej. Aj zchlebíku môjho si odtrhla, omrviniek narobila až až. Akeď mi dávala svoj mail na Gare de Lyon, zistil som že jejpriezvisko je Miette. Miette znamená omrvinka. A chcel som jejna rozlúčku povedať že pokiaľ sú ženy v tomtomeste menom Paríž tak úžasné ako ona, tak žesnáď odtiaľto nikdy neodídem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale nemal som na to gule jej topovedať. Alebo som nechcel útočiť alebo čo. Možno jejnapíšem mail.

Áno napíšem jej mail apoviem jej že ju chcem pozvať na kávu u prístavu St.Martin. A že som práve absolvoval nie jeden ale rovno2pohovory na Ecole Normale Superieure – rue dUlm. Len Boh vie čiúspešne. Alebo to nevie ani on, v prípade že nieje.

Sedím pred Pantheonom, hľadímcez hmlu a dážď ponad luxemburské záhrady naEiffelovku. Predstavujem si Hariho Seldona čo sa právevylodil na centrálnej planéte galaktickéhoimpéria ako si pre seba neveriacky v tom ľudskom mraveniskušomre : Trantor, Trantor. Nadácia...

Jedného dňa sa budem musieťvykašlať aj na tú Asimovovu Nadáciu. Deleuze raz zadelil: Quand Tu Te trouvera dans le reve d’autrui,Tu es foutu (hochu hochu, si vprdeli keď sa raz ocitneš v sne Druhého). Je na tomniečo pravdy, myslím.

Ale teraz si ešte chvíľu môžemdovoliť snívať. O tom že svet je dobrý a že mojarola v ňom je podstatná. Minulosť je uzatvorená,pevnejšia ako kameň žuly ako by povedal Exupery. Budúcnosťje otvorená. Prítomnosť je krásna. Asi sizačnem písať nejaký « Obratníkvodnára, alebo o tom ako sa junák do Megapole nerestíctnosti vydal hľadať»

A tak...

Daniel Hromada

Daniel Hromada

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

M1 kognitivnych vied z parizskej Ecole Pratique des Hautes Etudes; L3 z lingvistiky z Universite de Nice; Bc. z Fakulty Humanitnych Studii Univerzity Karlovej. Programator databaz, adept jazykov PERL a R.Zakladatel domeny kyberia.sk ktoru pred 3 rokmi opustil pretoze v najlepsom treba skoncit. Drzitel ceny za "celozivotne dielo" udelenou v sutazi SME o webstranku roka 2007. Hostes na festivale v Cannes 2008; nocny recepcny 4hviezdickoveho hotela Manoir de l'Etang; byvaly vytahar na Eiffelovej vezi; byvaly vratnik (a ciastocny smetiar;) parizskeho internatu Daviel.Momentalne stazista v Cite des Sciences kde programujem imitaciu emocii robotickou tvarou Roboto Zoznam autorových rubrík:  filo.sophiaAmericke listyPrvy konzulat kyberieFrancuzske listySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu